Viens no maniem pieciem food prep padomiem iesācējiem ir ēdienreižu plānošana. Šoreiz par to, kur plānot – galvā / uz papīra / elektroniski?

Neatkarīgi no tā, vai Tu vēlies sagatavot ēdienu iepriekš vai tikai laicīgi izplānot, svarīgi ir noteikt mērķi. Ko Tu ar ēdienreižu plānošanu vēlies panākt? Vai Tavs mērķis ir veselīgas maltītes ģimenei un mierīgāki darba dienu vakari? Vai Tu vēlies samazināt izdevumus pārtikai? Vai Tu vēlies notievēt? Tava atbilde uz šo jautājumu, manuprāt, ietekmēs tālāko ēdienreižu plānošanas procesu.

Mazāka vai lielāka, bet plānošana man vienmēr sākas tā – paskatos, kas ir ledusskapī, kas ir virtuves plauktos, kam drīzumā beigsies termiņš un kā no maniem biežāk lietotajiem produktiem trūkst, piemēram, auzu pārslu. Cenšos apdomāt savu nedēļas darba/izklaižu grafiku un pajautāju draugam, ko viņš gribētu ēst nākamajās dienās.

Par katru ēdienreižu plānošanas veidu mazliet precīzāk.

1.Plānošana galvā ir visvienkāršākā. Tas nozīmē, ka idejas, ko gatavosi nākamajās dienās, Tev ir padomā, bet nav uzrakstītas. Iepirkumu sarakstu Tu pieraksti uz lapiņas vai telefonā vai arī paturi prātā. Tomēr, plānojot šādi, vari attapties situācijā, ka atmiņa pieviļ un, atnākot no veikala, kādu svarīgu produktu esi aizmirsis iegādāties.

2.Plānošana uz papīra ir populāra. Maltītes var sarakstīt kalendārā pie sienas, plānotājā vai vienkārši uz papīra lapas, un piestiprināt to pie ledusskapja. Var uzzīmēt režģi, sarakstīt ēdienreizes vertikāli un nedēļas dienas horizontāli – ēdienreižu plānotājs ir gatavs! Mīnuss? Ja sāc mainīt uzrakstīto, plāns izskatās haotisks, kā arī nelāgi sanāk, ja iepirkumu sarakstu arī uzraksti uz lapiņas, bet lapiņu aizmirsti mājās.

P.S. Te vari izprintēt sev Foodprep.lv ēdienreižu plānotāju!

3.Plānošana elektroniski ietver datora, telefona, dažādu programmu un aplikāciju lietošanu. Ir vairāki plusi – tā ir ērtāk koriģēt pierakstīto, nosūtīt iepirkumu sarakstu dzīvesbiedram, kā arī plāns vienmēr ir līdzi telefonā.

Maltīšu grafiku nedēļai, tāpat kā papīra kalendārā vai plānotājā, var pierakstīt savā e-kalendārā, piemēram, Google calendar. Ja foodprepo, es ieteiktu atzīmēt kalendārā arī ēdiena gatavošanas laiku, jo bieži dzirdēts:

Ja tas nav kalendārā, tas netiks izdarīts.

Maltīšu plānošanā vari izmantot citas ikdienas lietošanai piemērotas mobilajās aplikācijās, piemēram, piezīmju aplikāciju iPhone notes, Evernote. Es uzrakstu maltītes vienai dienai visām ēdienreizēm un plānoju ēst to pašu divas līdz trīs dienas. Iepirkumu sarakstu man patīk veidot elektroniski ar iespēju izsvītrot vai atķeksēt grozā ielikto produktu, tāpēc to izveidoju zem ēdienreižu plāna kādā no iepriekšminētajām aplikācijām. Pēdējā laikā esmu iesākusi receptes un iepirkumu sarakstus taisīt aplikācijā Google Keep, tomēr pašam ēdienreižu plānam tā nav īsti ērta. Esmu dzirdējusi, ka daži plāno savas nedēļas ēdienreizes projektu organizēšanas programmā Trello, kas izskatās kaut kas starp kalendāru un Pintrest. Angļu valodā paskaidrots te. Advancēti, bet mani “nepaķēra”. Ja Tev patīk parastā metode – tabula ar nedēļas dienām un ēdienreizēm, bet vēlies izmantot elektroniskās vides priekšrocības, izmanto Google Docs Excel spreadsheets tabulu. Plānojot ēdienreizes nedēļai tur, dažkārt izmantoju paplašinātu tabulu – rakstu nevis maltīti, bet produktus, kas man sniegs nepieciešamās uzturvielas. Tādā gadījumā ēdienreize tiek sadalīta sīkāk – “ogļhidrāti/olbaltumvielas/dārzeņi”. Tauki iepriekšminētajā “formulā” neietilpst, jo man vajadzīgais dienas tauku dadzums, ja tos apzināti neierobežoju, salasās tāpat.

Speciālas ēdienreižu plānošanas aplikācijas ir, piemēram, Whole WeekGroceryGadget un Bring!.

Ja Tavs mērķis ir notievēt vai palielināt muskuļu masu un Tu skaiti kalorijas, noderīga būs uztura dienasgrāmatas pierakstīšana elektroniski tādās kaloriju skaitīšanas aplikācijās kā Myfitnesspal, Lose it vai Lifesum. Skatoties uzturvērtību jau apēstajām maltītēm, nākamās vari plānot tā, lai tās atbilstu Tavam mērķim. Ja lieto kādu no šīm aplikācijām,izmanto opciju saglabāt maltīti, pārkopēt to citai dienai, saglabāt savu recepti un noteikti izmanto opciju skenēt svītrukodu, lai atvieglotu produktu pievienošanu.

Ja reiz esi aizdomājies par ēdienreižu plānošanu, tad priekšrocības Tev jau ir skaidras. Ja vēl ne – iesaku izlasīt 3 rakstus. Nav ko lieki man atkārtoties (:

Trīs labi raksti par ēdienreižu plānošanu

  1. Pieci praktiski padomi ēdienreižu plānošanā no Lauras un Anda (Seek the simple)
  2. Ģimenes ēdienreižu plānošana no Lindas (Mākoņoga)
  3. Kā saplānot ēdienkarti nedēļai – izsmeļošs raksts no Lindas (Lindas Virtuve)

 

Par to, kāpēc es šobrīd maz plānoju, bet tāpat foodprepoju – lasi te.

 

K.