Klienti, apņēmušies mainīt savu dzīvi un augumu, uztura speciālistiem un privātajiem treneriem bieži jautā pēc uztura plāna. Kāpēc daudzi izvairās veidot uztura plānus un dažreiz pat cenšas Tevi atrunāt no uztura plāna iegādes?

Drīz ģērbsim svārkus, šortus, īsos krekliņus, kam sekos vasaras kleitas un tad jau arī peldkostīmi. Aizvien biežāk medijos parādīsies padomi, kā iegūt summer body jeb vasaras augumu – slaidu, muskuļainu, saulē iedegušu un mirdzošu, attīrītu no toksīniem un bez celulīta. Tādu kā žurnālos un  instagram bildēs. Apzinīgākie regulāri trenējās vai vismaz cenšas būt ikdienā aktīvi arī paliec mājās laikā, izvirzot par mērķi labu pašajūtu un apmierinātību ar savu augumu ne tikai vasarā, bet visa gada garumā. Tie, kas ir mazliet slinkāki, bet ir apņēmības pilni, meklēs perfekto diētu, perfekto treniņu programmu un perfekto uztura plānu, lai sāktu jaunu dzīvi pretī vasarai!

Uztura plānus varētu iedalīt divos veidos

1) nepersonalizēts uztura plāns (biežāk iegādāts online);

2) relatīvi personalizēts uztura plāns, ko izstrādājis speciālists.

Nepersonalizēts uztura plāns, kas iegādāts online

Piesakoties dažādām diētām un uztura izaicinājumiem internetā, tiek atsūtīta ēdienkarte vai uztura plāns. Brokastu piemērs uztura plānā varētu izskatīties šādi: 30 g auzu pārslu, 200 g bezpiedevu jogurta, 1 kivi, 5 mandeles, 1 krūzīte zaļās tējas. Vīzija – par dažiem eiro Tev tiks izsniegts personalizēts plāns ar aprakstu, ko, kad un cik daudz ēst, lai Tu viegli sasniegtu labāko sevis versiju.

Reālitāte – ja Tu iegādājies uztura plānu par 2,99 eiro, vienīgais, kas būs personalizēts, ir Tavs vārds un uzvārds rēķinā par uztura plānu.

Ja samaksa ir divreiz augstāka, tad programma, ievadot auguma garumu, svaru, vecumu un norādot dzimumu, aktivitātes līmeni, pēc formulām automātiski aprēķina Tavu aptuveno pamatvielmaiņu, ieteicamo kaloriju daudzumu dienā un pielāgo ēdienus, kas ir datu bāzē atbilstoši Tev nepieciešamajam kaloriju daudzumam. Ja, piesakoties uztura plānam, vari norādīt, kuri produkti Tev garšo un kuri negaršo, tad tiks arī automātiski atlasītas receptes vai receptēs tiks samainīti produkti un tās Tev vismaz būs noderīgākas.

 

Speciālista izstrādāts uztura plāns

Šāds uztura plāns nav automātiskas programmas izveidots un izsūtīts – kāds ar atbilstošu izglītību ir ieguldījis savu laiku, lai pievērstos Tev. Viņš ir uzklausījis Tavu problēmu un ievācis vajadzīgos datus. Individuāla uztura plāna izstrādātājam vajadzētu zināt Tavu veselības stāvokli, iemeslu, kāpēc vēlies uztura plānu, ķermeņa parametrus, aktivitāti gan darbā, gan ikdienā, produktus, kas Tev garšo un negaršo, un noteikti – no kuriem Tev ir alerģija vai nepanesamība, kā arī vienkārši aprunāties ar Tevi, lai saprastu, ko Tu šobrīd zini par uzturu, kādi ir Tavi uztura, fizisko aktivitāšu un miega paradumi. Vēlams, ka speciālists redz Tavus asins analīžu rezultātus, uztura dienasgrāmatu un noskaidro, cik naudas vari atļauties tērēt pārtikai mēnesī, un laiku, ko vari atļauties veltīt gatavošanai.

Kur ir problēma?

Laba uztura plāna izveidošanai nepietiek ar klienta auguma garuma, svara un mērķa noskaidrošanu. Cilvēkam, kas Tev izstrādā uztura plānu, nepieciešamas atbilstošas zināšanas par uzturu (ne tikai pašam labi jāizskatās) un nepieciešama iedziļināšanās ne tikai Tavos uztura paradumos, bet arī veselības stāvoklī un dzīvesveidā kopumā. Informācijas apmaiņas procesā starp klientu un speciālistu būtu jānoskaidro arī dzīvesbiedra un ģimenes locekļu paradumi un ikdiena, jo viņu paradumi un attieksme pret veselīgu dzīvesveidu iespaido arī klientu. Šīs informācijas ievākšana, lai uztaisītu uztura plānu ar atbilstošu uzturvielu daudzumu un ēdieniem, kas klientam būs piemēroti garšas kārpiņu u.c. ziņā, ir apjomīgs darbs. Kā zināms – laiks ir nauda. Tātad kvalitatīva, nevis copy paste plāna izstrāde izmaksās dārgāk.

Patiesībā abu veidu uztura plāniem ir vēl divi lieli trūkumi –

1) cik ilgam laikam uztura plāns ir paredzēts;

2) vai praksē klients būs disciplinēts/ spējīgs tam sekot.

Lai arī daudzi grib uztura plānus, iepriekš uzskaitītie iemesli ir atbilde tam, kāpēc ir tik maz speciālistu, kas tos taisa. Perfekts uztura plāns neeksistē. Pat labs uztura plāns lielākoties nestrādā. To ir grūti ievērot. Vienu dienu klients rūpīgi seko plānam, bet citu dienu kaut kas ”nojūk”. Uztura plāns īpaši neatšķiras no diētas. Tu to vari ievērot līdz brīdim, kad pienāk nedēļas nogale ar pikniku un grilēšanu, vai līdz brīdim, kad ikdiena ir par saspringtu, vai Tev vienkārši apnīk uztura plānā iekļautās maltītes.

Ar ko aizstāt uztura plānu?

Tā vietā, lai kāds uzrakstītu, cik, ko un kad Tev ēst, svarīgākais ir veltīt laiku sarunai ar šo speciālistu un izrunāt Tavus uztura paradumus. Konsultācijas laikā Tu iemācīsies svarīgākos principus, kas jāievēro, lai Tu sasniegtu savu mērķi. Kopā ar speciālistu tad varētu arī ieskicēt maltīšu struktūru, bet tad Tev vajadzētu izprast, kāpēc uztura plānā ir konkrētie produkti un ar kuriem tos var aizstāt. Izpratne par sabalansētu uzturu un tā ievērošana dos Tev līdzsvara sajūtu starp strukturētām maltītēm, mērķu sasniegšanu un reālo dzīvi, atļaujot ēst visus produktus, ne tikai tos, kas ir plānā. Tev nevajadzēs izvairīties no sabiedriskās dzīves un maltīšu ieturēšanas ar draugiem ārpus mājām.

Izprotot, kā un kāpēc Tev tiek veidots uztura plāns, Tu pats atradīsi veidus, kā svarīgākos principus ieviest savā ikdienā un sasniegsi savus mērķus ne tikai ātrāk, bet arī varēsi sava uztura plāna stratēģiju īstenot ilgtermiņā.

3 padomi pirms iegādājies uztura plānu

  • Nepersonalizētu plānu uztver kā maltīšu idejas vai recepšu bukletu.
  • Ja Tavs mērķis ir svara samazināšana vai svara palielināšana, pārliecinies, ka uztura plānā ir norādīts produktu svars, kalorijas un uzturvielu sadalījums. Tā kā kaloriju skaits ir tas, kas ietekmē svara samazināšanu/ palielināšanu, Tev būtu jāizmanto virtuves svari un jāsver.
  • Pirms iegādājies plānu, pārliecinies, ka kaut ko no šī plāna iemācīsies.

Raksts un foto – Klinta Stasjule (maģistra grāds uzturzinātnē)

Raksts veidots sadarbībā sporta klubu Myfitness; 2020, aprīlī.