Šajā rakstā apkopoti galvenie norādījumi par drošu ēdiena gatavošanu mājas apstākļos no ASV pārtikas un zāļu pārvaldes rekomendācijām un uztura speciālistu veidotiem materiāliem.

  • Vai vistas fileja ir jānoskalo pirms gatavošanas?
  • Kā pareizi jāuzglabā pagatavots ēdiens, t.sk. zupa?
  • Kāpēc būtu jāizmanto 2 griešanas dēlīši?
  • Kas jāievēro, izkārtojot produktus ledusskapī?
  • Kas jādara, ja ēdiena uzglabāšanas kastītē rodas kondensāts?
  • Vai karsta ēdiena likšana ledusskapī bojā ledusskapi?
  • Kā pareizi jāatkausē produkti?
  • Kas jādara, ja nedarbojas ledusskapis?

Kas ir pārtikas nekaitīgums?

Pārtikas nekaitīgums nozīmē ierobežot bīstamību, ko pārtika var radīt veselībai.  Pārtikas nekaitīguma stratēģijas mērķis ir uzraudzīt pārtikas ražošanas ķēdes procesu, novērst piesārņojumu pārtikā, inficēšanos ar pārtiku, uzturēt pārtikas kvalitāti un veselīgumu, sākot ar pārtikas produktu audzēšu līdz to patēriņam.

Kāpēc pārtikas drošība (šoreiz – par infekcijām) ir svarīga?

Pārtikas izraisītās infekcijas ir biežākas un nopietnākas nekā daudzi domā. Tās ik gadu piemeklē katru sesto cilvēku. Raksturīgākie saslimšanas simptomi bez iespējamām galvassāpēm ir vēdersāpes, slikta dūša un caureja. Šo infekciju izraisītās sekas var būt pat letālas. Iespējams, ka būsi pārsteigts, bet veselības problēmas var izraisīt arī tāds ēdiens, kurš joprojām izskatās labi un tam ir saglabājusies smarža un garša. Tas ir tāpēc, ka ar pārtiku saistītās slimības izraisa patogēnas baktērijas, kuras atšķiras no tām baktērijām, kas sabojā pārtikas vizuālo izskatu un garšu. Tātad, pat ja neredzi pelējumu vai nejūti garšas izmaiņas, ēdiens var būt sabojājies.

Turpinājumā lasi 5 ieteikumus,

kā mājās pagatavot drošu ēdienu!

 

1. Izvēlies kvalitatīvus produktus un atbilstoši tos izmanto!

Rūpes par ēdiena drošību sākas jau iepērkoties. Ieteicams izvēlēties produktus ar atbilstošu derīguma termiņu un sastāvu.

Ņem vērā, ka lielai daļai produktu derīguma termiņš saīsinās, iepakojumu atverot. Šādus produktus būtu jāizlieto divu – trīs dienu laikā vai maksimums piecās līdz septiņās dienās (sulas un, piemēram, konservētus tomātus). Patērētājiem būtu jāpārbauda pārtikas produkti, lai pārliecinātos par to kvalitāti. Ja produkti ir ievērojami mainījuši krāsu, konsistenci vai tekstūru, vajadzētu izvairīties no to lietošanas. Ja jums ir jautājumi vai bažas par produktu, var vērsties pie uzņēmuma, kas ražo produktu (uzņēmuma kontaktinformācija bieži ir norādīta uz iepakojuma).

Neapstrādātu gaļu, jūras veltes un olas novieto iepirkumu grozā tā, lai tie nesaskartos ar citiem produktiem un to mikroorganismi, piemēram, no svaigas gaļas, nenokļūtu uz citiem pārtikas produktiem. Iepērkoties vasarā, ieteicams produktus no ledusskapja paņemt pēdējos, lai ārpus ledusskapja tie būtu pēc iespējas mazāku laika periodu – karstā dienā maksimums stundu (īpaši, ja automašīnā nav kondicioniera). Mājās nekavējoties tos ieliec ledusskapī! Atgādināšu, ka visbiežākā kļūda, ko pieļaujam, uzglabājot pārtikas produktus ledusskapī – iepakojumu ar olām un piena produktus novietojam ledusskapja durvju plauktā, taču tos, īpaši karstā vasarā, būtu jāglabā ledusskapja galvenajos plauktos. Virinot ledusskapja durvis, temperatūra mainās un tā šie produktiem netiek uzturēta vajadzīgā temperatūra. Ledusskapja durvju plauktos var likt tādus produktus, kā, piemēram, ievārījumu un tomātu mērci (pen, refridg)

(attēls – FDA)

2. Ievēro roku, ledusskapja un virtuves tīrību, pareizi mazgā produktus!

Regulāri mazgā rokas – pirms ēdiena gatavošanas, pēc pieskaršanās jēlai gaļai, pēc mājdzīvnieku glaudīšanas, pirms ēšanas, un, protams, kad acīmredzami netīras un pēc labierīcību apmeklējuma vai autiņbiksīšu mainīšanas. Mazgā rokas siltā, tekošā ūdenī ar ziepēm 20 sekundes, jo mikroorganismi var tikt pārnesti arī netiešā veidā –  ar cilvēka rokām, virsmām, iekārtām vai traukiem.

Reizi nedēļā iztīri ledusskapi, izmet visu veco. Ledusskapi mazgā ar karstu ziepjūdeni un tad to noslauki. Padari šo par uzdevumu savā virtuves uzkopšanas rutīnā. Ja ledusskapis nav sauss un tīrs, tajā var vairoties baktērijas un sēnītes. Nekavējoties saslauki ēdienu, ja tas ir izlijis. Īpaša piesardzība jāievēro atkausējot jēlu gaļu, jo baktērijas no atkausētās gaļas, piemēram, tai pilot, var izplatīties uz citu pārtiku.

Pirms un pēc gatavošanas notīri virsmas. Nomazgā griešanas dēlīšus, traukus un piederumus pēc katras pārtikas produkta pagatavošanas reizes ar karstu ziepjūdeni. Ja virsmu tīrīšanai izmanto auduma dvieļus, tos mazgā karstā ūdens režīmā un regulāri maini. Virsmu tīrīšanai vari izmantot arī papīra dvieļus. Regulāri maini trauku mazgāšanas švammītes!

Skalo svaigus augļus un dārzeņus zem tekoša ūdens. Noskalo arī tos kuriem ir neēdama miza, piemēram, banānus. Tas ir tāpēc, ka mikroorganismi no augļu mizas nokļūst uz rokām, kā arī griežot mizu ar nazi tie tiek arī pašā auglī. Patiesībā pirms attaisīšanas būtu jānoskalo pat konservu bundža, bet gribu uzsvērt, ka jēlu gaļu, piemēram, jēlu vistas fileju, ieteicams neskalot, jo, gaļu mazgājot, palielinās iespējamība, ka ar ūdens pilieniem mikroorganismi tiks pārnesti uz virtuves piederumiem un virsmām (7; NHS).

3. Nodali gatavo ēdienu no negatavā!

Jēli gaļas produkti jāuzglabā ledusskapī traukos ar vāku. Līdz to termiskai apstrādāšanai jānodrošina jēlo gaļas produktu izolācija no ēšanai gataviem produktiem un pagatavotajiem ēdieniem, lai novērstu mikroorganismu pārnešanu un saindēšanos.

Izmanto vienu griešanas dēlīti svaigiem produktiem un atsevišķu – neapstrādātai gaļai un jūras veltēm! Nekad nenovieto gatavu ēdienu uz šķīvja, uz kura iepriekš bija neapstrādāta gaļa, jūras veltes vai nenomazgātas olas, līdz tas nav rūpīgi nomazgāts karstā ziepjūdenī. Atkārtoti nelieto marinādi, ko izmantoji neapstrādātiem pārtikas produktiem, piemēram, gaļai, ja vien neuzvāri marinādi.

4. Gatavo ēdienu drošā apstrādes temperatūrā!

Temperatūra un gatavošanas laiks mainīsies atkarībā no produkta veida un gatavošanas metodes. Drošības apsvērumu dēļ olas rekomendē vārīt 7 minūtes, līdz dzeltenums un baltums ir stingrs. Gatavojot gaļu, no ēdiena drošības aspekta vidus nedrīkst būt jēls. Lai produktos iznīcinātu mikroorganismus,  kuri rada inficēšanās risku, piemēram, liellopa un cūkas gaļas, tā jāuzkarsē līdz 63ºC, bet vistas gaļa – līdz 74ºC. Krāsa un tekstūra ir neuzticami drošības rādītāji. Pārtikas termometra izmantošana ir vienīgais veids, kā nodrošināt gaļas  un jūras velšu pagatavošanu līdz drošai minimālajai iekšējai temperatūrai, kas iznīcina kaitīgās baktērijas.

5. Uzglabā ēdienu pareizi!

Ēdiens ledusskapī būtu jānosedz ar foliju, pārtikas plēvi vai jāuzglabā ēdiena uzglabāšanas kastītēs. Karstu ēdienu sadali seklos, noslēdzamos un gaisu necaurlaidīgos ēdiena uzglabāšanas traukos, vari ļaut tam mazliet atdzist un liec ledusskapī vai saldētavā. Ņem vērā, ka sautējums vai zupa no katla arī jāsadala porcijās un jāuzglabā seklos traukos. Seklie trauki nodrošinās, ka ēdiens ledusskapī ātrāk atdziest, un samazinās baktēriju vairošanos. Dzirdēts, ka neatdzisuša ēdiena likšana ledusskapī ledusskapi bojā, bet ASV pārtikas un zāļu pārvalde apgalvo, ka tas nav tiesa. Lai nu kā, svarīgāk tomēr ir mūsu veselība, vai ne?

Varbūt esi ievērojis, ka kastītēs mēdz  veidoties kondensāts (pilieni). Lai no tā izvairītos, ļauj ēdienam atdzist bez vāka (arī ledusskapī) un tad pēc laiciņa, teiksim, pusstundas, uzliec vāku.

Atkārtoti uzsilda tikai tādu ēdiena daudzumu, kas paredzēts tūlītējai lietošanai. Uzsildot ēdienu mikroviļņu krāsnī,  ēdienu jāizliek uz šķīvja vienmērīgi un ik pa brīdim jāapmaisa, lai tas uzsildītos vienmērīgi. Pirms iekšējās temperatūras pārbaudes ar pārtikas termometru ļauj ēdienam mirkli “atpūsties”. Mērces un zupas uzkarsē līdz burbuļiem – tie liecina par drošas temperatūras sasniegšanu.

Ledusskapi ieteicams nepārpildīt ar pārtikas produktiem, lai vienmērīgi tiktu uzturēta vēsā gaisa cirkulācija un nepieciešamā temperatūra.

 

Kā pareizi atkausēt produktus un ēdienu?

Nekad neatsaldē ēdienu istabas temperatūrā, piemēram, neatstāj to uz virtuves galda.

Ir trīs droši veidi, kā atkausēt pārtiku: 1) ledusskapī; 2) aukstā ūdenī (un samainot to pēc 30 min, ja produkts vēl nav atkusis); 3) mikroviļņu krāsnī. Pārtika, kas atkausēta aukstā ūdenī vai mikroviļņu krāsnī, ir jāsagatavo nekavējoties.

 

Ko darīt, ja ledusskapis nedarbojas?

  • Ja par elektrības padeves pārtraukumu tiek paziņots laicīgi, vari sasaldēt hermētiski noslēdzamos plastmasas maisiņus līdz ¾ pilnus ar ūdeni un izmantot tos, lai palīdzētu ēdienam palikt aukstam līdz elektrība atjaunosies (vai izmantot aukstuma elementus).
  • Kad pazūd elektrība, pēc iespējas turi ledusskapja un saldētavas durvis aizvērtas. Ledusskapis varētu nodrošināt piemērotu temperatūru vēl 4 – 6 stundas.
  • Pirms jebkura pārtikas produkta lietošanas pārbaudi ledusskapja un saldētavas termometrus. Ja ledusskapja temperatūra  joprojām ir zemāka par  +4  vai ja ēdiens ir bijis virs šīs temperatūras divas stundas vai mazāk, to var droši ēst.
  • Saldētu pārtiku ar ledus kristāliem var droši turpināt saldēt vai pagatavot, bet drošības pēc pārbaudi saldētavas temperatūru vai izmanto pārtikas termometru, lai pārbaudītu katru pārtikas produkta iepakojumu.
  • Ja neesi drošs, cik ilgi temperatūra bijusi zemāka par +4, neriskē un izmet ēdienu. Dari tāpat, ja pamani izrautu ledusskapja elektrības vadu vai ledusskapja durvis ir ilgi stāvējušas vaļā.

Ja neesi pārliecināts par ēdiena kvalitāti, vienkāršs noteikums ir šāds – ja šaubies, izmet!

 

Foodprep.lv padoms

Atvēli ledusskapī vienu viegli pārskatāmu plauktu produktiem, kam tuvākajās dienās beigsies derīguma termiņš. Tā pastāv lielāka iespēja, ka Tu šos produktus izmantosi vēl pirms derīguma termiņa beigām, nevis tie plauktā sabojāsies un tos būs jāizmet.

 

Rakstam izmantotie materiāli

  1. Pārtikas nekaitīgums. No tīruma līdz šķīvim: droša un veselīga pārtika it visiem, EK
  2. Veselīga uztura ieteikumi mājās gatavotam ēdienam, LR VM
  3. Food safety: what you should know, WHO
  4. Meat, Poultry & Seafood from Food Safety for Moms to Be, FDA
  5. https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/never-wash-raw-chicken/
  6. FDA, Refrigerator Thermometers: Cold Facts about Food Safety https://www.fda.gov/media/80676/download
  7. FDA, How to Cut Food Waste and Maintain Food Safety https://www.fda.gov/media/101389/download