Ko īsti nozīmē uzturvielām sabalansēta maltīte? Vēlies redzēt praktiskus piemērus?

Lasi manu rakstu sporta kluba Myfitness blogā un skaties prakstiskus Foodprep.lv piemērus zemāk!

Īsumā – sabalansētas maltītes formula varētu būt šāda:

olbaltumvielu avots + salikto ogļhidrātu avots + dārzeņi + mazliet taukvielu 

Vizuāli šķīvis varētu izskatīties šādi – 1/2 dārzeņi un augļi (ar lielāku uzsvaru uz dārzeņiem), 1/4 šķīvja graudaugi, to izstrādājumi un kartupeļi, 1/4 gaļa, zivis u.c. jūras veltes, biezpiens, tofu u.c. olbaltumvielu avoti*.

 

P.S. Daudzus produktus strikti kategorijās sadalīt nevar, jo tie satur vairākas uzturvielas, piemēram, trekna gaļa – olbaltumvielas un taukvielas; pākšaugi – olbaltumvielas un ogļhidrātus. Tomēr, lai sniegtu priekšstatu:

turpinājumā ir ne ideāli, bet reāli piemēri 😉

 

Cepetis (olbaltumvielas) ar krāsnī ceptiem kartupeļiem (ogļhidrāti) ar mizu un dārzeņiem + olīveļļa (taukvielas).
Auzu pārslas (ogļhidrāti), grieķu jogurts (olbaltumvielas), čia sēklas un mandeles (taukvielas), zemenes.
Savvaļas rīsi (ogļhidrāti), lasis (olbltumvielas un taukvielas), salāti
Omlete (olbaltumvielas; olu zeltenumā un apcepot olīveļļā – taukvielas) ar sēnēm, rukolu ar rupjo maizi (ogļhidrāti), augļi (ogļhidrāti)
Pilngraudu makaroni (ogļhidrāti), tofu (olbaltumvielas, taukvielas) + un daudz dārzeņu + olīveļļas mērcīte (taukvielas) 🙂

Divu attēlā redzamo burciņsalātu receptes vari atrast šeit.

Foodprepā: Maize, kartupeļu biezenis, augļi (greipfrūts un banāns kokteilī)- ogļhidrāti. Biezpiens, zivs kotletes, piena spēka dzēriens – olbaltumvielas. + taukvielas cepšanā un biezpienā. + dārzeņi un zaļumi
Auzu pārslas (ogļhidrāti), proteīna pulveris (olbaltumvielas), ogas. Maz taukvielu, jo maltīte pirms treniņa – akcentējos uz ogh un obv.

Par uzturu pirms treniņa sīkāk var lasīt te.

 

P.S.2 – Uzturam ir jābūt atbilstošam dzīvesveidam un fiziskai aktivitātei. Porcijas lielums un uzturvielu attiecība šķīvī var mainīties atkarībā no treniņu veida un intensitātes, svara korekcijas mērķa (tievēšanai – vairāk dārzeņu un olbaltumvielu, lielāks porcijas apjoms/ muskuļu masas palielināšanai – vairāk ogļhidrātu un olbaltumvielu, kaloriskākas porcijas) u.c. faktoriem

Kad uzņemtā enerģija ir balansā ar patērēto enerģiju, tiek saglabāts svars. Par to, cik kalorijas Tev dienā aptuveni vajadzētu uzņemt, sīkāk lasi te.

Vai Tev šķita noderīgs šis raksts un praktiskie piemēri?

Ja kādi komentāri vai jautājumi, sazinies ar mani: instagram: @foodpreplv / epasts – kinta@foodprep.lv

K.

*Attēls ar šķīvja sadalījumu – The U.S. Department of Agriculture (USDA) My Plate