Tā kā daudzi uzdod šo jautājumu,  tad nolēmu uzrakstīt garāk, nekā minēju sadaļā “Par foodprep.lv”

Foodpreplv mērķis ir popularizēt vienkāršu, uzturvielām sabalansētu un cenas ziņā draudzīgu maltīšu gatavošanu mājās.

Visi zinām, ka veselīgs uzturs ir svarīgs gan labsajūtai, gan slimību profilaksei un ārstēšanai. Bet būsim reāli – ikkatram dzīvē ir citas svarīgākas lietas, ar ko aizņemtas domas… vai tās būtu studijas, naudas pelnīšana, ģimenes dzīve un mazi bērni vai kas cits. Reti kam ir laiks un vēlme būt pavāram vai ēdienmīlim jeb “foodie”. Turklāt, tas ne vienmēr ir saistīts ar veselīgiem uztura principiem.

Šis blogs noteikti nav domāts, lai vairotu sirdsapziņas pārmetumus par to, ka ieej Narvesenā pēc studentu kafijas un polārmaizes, es arī kādreiz tā daru. Foodprep.lv mērķis nav arī būt superfood jeb super-veselīgo ēdienu guru vai piedāvāt Tev tom yum zupas ar maigi apceptām tīģergarnelēm.

Tomēr jābūt kompromisam starp veselīgo/ pieejamo/ garšīgo/ izdevīgo. Blogā tiks atspoguļota autores subjektīva ēdiena izvēle, kas ceru, iedvesmos Tevi pagatavot līdzņemamas pusdienas vai uztaisīt savu food prepu.

Foodprep.lv mērķis ir popularizēt vienkāršu, uzturvielām sabalansētu un cenas ziņā draudzīgu maltīšu gatavošanu mājās.

Katrs no mums ēd dažādi. Viens no noteikumiem, lai es justos labi, ir ēst regulāri. Kad esmu izsalkusi, nevaru koncentrēties, tāpēc man ir svarīgi, lai ēdienreizes ir izplānotas un sagatavotas. Ja tā nav, varu stiept roku cepumu traukā vai izvēlēties bulciņas pat tad, ja našķus nekārojas.

Esmu izmēģinājusi Rīgā pieejamos sagatavota ēdiena uzņēmumu pakalpojumus ar piegādi uz māju un varētu tos ieteikt.. Tomēr lielākais mīnuss ir šo pakalpojumu cena. Turklāt, es gribu savas maltītes pielāgot manam dzīvesveidam un ikdienai (diennakts dežūras, kad apēdu vairāk kcal/ treniņi, pirms kuriem izvēlos maltīti ar specifisku uzturvielu sadalījumu – minimāli tauku, vairāk ogļhidrātu un olbaltumvielu).

Tātad: vairāk jāgatavo mājās. Iegādājos daudzreiz lietojamas kastītes, kas atvieglo maltīšu organizāciju un ir ērti paņemt uz darbu.

Ja godīgi, tā kā man ir ar medicīnu un uzturu saistīta augstākā izglītība, mazliet “raustos” atklāt, ko tad kāds “tāds” ēd. Pastāv risks, ka komentāros katrai sastāvdaļai tiks prasīts zinātniska raksta, vēlams labas metaanalīzes, pamatojums ?

Neapgalvoju, ka manas maltītes ir īpaši veselīgas, drīzāk diezgan vienmuļas, bet plānoju pieaicināt viesus (trenerus, uztura speciālistus, vegānus u. tml.), kuri sniegs dažādas idejas Taviem food prepiem!

Ja būs interese, maltītēm rakstīšu klāt arī uzturvielu aprēķinu un izmaksas, kā arī veidošu vizuālus materiālus, lai uzskatāmāk parādītu maltīšu kaloritāti.

Kādas ir iespējamās ēdiena iepriekšējas sagatavošanas jeb food prepa priekšrocības?

  • Var iepirkties reizi nedēļā, ja labi izplāno produktu sarakstu
  • Retāk stāvēt pie plīts, jo gatavo vienreiz priekš vairākām dienām
  • Retāk mazgāt trauku kaudzi, jo jānomazgā tikai šķīvi/ kastīti
  • Ietaupīt naudu, jo mājās gatavota ēdiena izmaksas ir mazākas
  • Ietaupīt laiku, jo vienā “piegājienā” uztaisīt divas maltītes ir ātrāk
  • Uzlabot pašsajūtu, jo ēdīsi sabalansētākas maltītes
  • Uzturēt sevi labākā fiziskā formā, jo vieglāk sekot līdzi maltīšu enerģētiskai vērtībai…

Kādi ir food prepa trūkumi?

Jā, ēdiens nav tik smaržīgs un garšīgs, kā tikko taisīts. Tāpēc vēl nepraktizēju taisīt nedēļai, kā to daudzi dara (pēdējām divām dienām maltītes liekot saldētavā),  bet tikai divām līdz trīs dienām. Lai nu kā, bet labāk izvēlēties sagatavotu maltīti, ja kafejnīcā nepiedomājam, kas būs mūsu šķīvī.

Neuztraucaties, kā liecina Uzturzinātnes maģistra programmas absolventes Ksenijas apskatīto pētījumu kopasvilkums, kas man ietaupīs laiku, mikroviļņu krāsnis lielu ļaunumu nenodara. Kalorijas, diemžēl, tajā arī nepazudīs. Vitamīni!? Arī vārīšanas procesā tie samazinās…

Ar ko food prep maltītes atšķiras no vakar taisītās zupas, kas Tev, iespējams, stāv ledusskapī?

Ideja ir tāda pati – lai ietaupītu nākošās maltītes sagatavošanai nepieciešamo laiku, vai naudu, kas nebūs jātērē pusdienojot ārpus mājas. Es domāju, ka apmainoties idejām, varam dažādot uzturu un būt pēc iespējas efektīgāki virtuvē 🙂