Kas ir pārtikas nekaitīgums?

Pārtikas nekaitīgums nozīmē ierobežot bīstamību, ko pārtika var radīt veselībai.  Pārtikas nekaitīguma stratēģijas mērķis ir uzraudzīt pārtikas ražošanas ķēdes procesu, novērst piesārņojumu pārtikā, inficēšanos no pārtikas, uzturēt pārtikas kvalitāti un veselīgumu no audzēšanas līdz patēriņam.

 

1. Izvēlies labus produktus

Ieteicams izvēlēties kvalitatīvus produktus – ar atbilstošu derīguma termiņu, piemērotu sastāvu un uzturvērtību (norādīts uz produkta etiķetes). Sezonālu un svaigu augļu un dārzeņu kvalitāte būs laba, bet cena – zema. (Droši izmanto saldētos augļus un dārzeņus – Klinta).

2. Izvēlies saaudzējošu un drošu produktu apstrādi

Augļi un dārzeņi kārtīgi jānoskalo, taču vēlams nemizot, lai saglabātu šķiedrvielas un zem mizas esošos vitamīnus. Augļus un dārzeņus ieteicams ēst svaigā veidā, jo saskarē ar gaisu, ūdeni un termiskās apstrādes laikā, samazinās vitamīnu daudzums (C; A; D; E; B1; B12; folskābes). No dārzeņu pagatavošanas veida ieteicams izvēlēties tvaicēšanu vai sautēšanu.

3. Nodali gatavo ēdienu no negatavā

Jēlie gaļas produkti jāuzglabā ledusskapī traukos ar vāku. Jānodrošina jēlo gaļas produktu izolācija no ēšanai gataviem produktiem un pagatavotajiem ēdieniem, lai novērstu mikroorganismu pārnešanu un saindēšanos.

Gatavojot gaļu, vidus nedrīkst būt jēls. Temperatūra un gatavošanas laiks mainīsies atkarībā no gaļas veida un gatavošanas metodes. Lai iznīcinātu mikroorganismus, produkti, no kuriem pastāv inficēšanās risks, piemēram, liellopu un cūkgaļa, jāuzkarsē līdz 63ºC, bet vistas gaļa – līdz 74ºC. Gatavojot ēdienus ar olu, lai novērstu inficēšanās iespējamību, gan baltumam, gan dzeltenumam nevajadzētu būt šķidram vai pusšķidram.

4. Uzturi tīras rokas un tīrību virtuvē

Pirms un pēc gatavošanas notīri virsmas. Ievēro personīgo higiēnu. Regulāri mazgā rokas – kad acīmredzami netīras, protams, pēc labierīcību apmeklējuma, pirms ēdiena gatavošanas, pirms ēšanas, kā arī pēc pieskaršanās jēlai gaļai. Rokas mazgā ar ziepēm tekošā ūdenī, jo mikroorganismi var tikt pārnesti arī netiešā veidā – ar virsmām, cilvēka rokām, iekārtām vai traukiem. Reizi nedēļā iztīri ledusskapi. Ja ledusskapī nav sausuma un tīrības, tajā var vairoties baktērijas un sēnītes.

5. Uzglabā ēdienu pareizi 

Pēc pagatavošanas ēdienam ļauj atdzist (ne ilgāk par stundu). Tad to uzglabā slēgtos ēdiena uzglabāšanas traukos ledusskapī vai saldētavā. Liels ēdiena trauks, piemēram, zupa vai sautējums, jāsadala nelielās porcijās un jāuzglabā seklos traukos. Atkārtoti uzsilda tikai tādu daudzumu, kas paredzēts tūlītējai lietošanai. Ledusskapi ieteicams nepārpildīt ar pārtikas produktiem, lai vienmērīgi tiktu uzturēta vēsā gaisa cirkulācija un nepieciešamā temperatūra.

Par “2 stundu likumu” un to, cik ilgi ēdienu drīkst uzglabāt ledusskapī, lasi manu rakstu Myfitness blogā

Food prep padoms

Atvēli ledusskapī vienu viegli pārskatāmu plauktu produktiem, kam tuvākajās dienās beidzas derīguma termiņš. Tā pastāv lielāka iespēja, ka Tu šos produktus izmantosi laicīgi, nevis tie plauktā sabojāsies un tos būs jāizmet.

 

Atsauces:

Turpinot šo tēmu, drīzumā sekos raksti, piemēram, cik ilgi konkrētus produktus var uzglabāt.